Віктор Франкл про внутрішню свободу

Щоразу напередодні 9 травня неспішні думки намагаються відродити і переосмислити те, що сталося до людства в середині минулого століття.Як в нашому «спокійному світі» може з'явитися фашизм і газові камери, в яких кутах душі «нормальних людей» приховує звір, здатний холодно і жорстоко вбити свого роду, де люди можуть вижити сили, щоб вижити в нелюдних умовах війни і концентраційних таборів?

Усе, 9 травня завжди є підставою для думки про головне питання:Ми навчимося уроки цієї війни? Я не думаю.Тим не менш, сьогодні я хочу зробити без патологічних слів і викопувати описи жахів, які відбувалися в 40-х роках минулого століття на нашій планеті. Замість цього ми вирішили придбати кілька лапок.З найбільшої книги ХХ ст. «Се життя Так!» Психолог в концентраційному таборіВін був написаний блискучим психологом ВікторомФранклом, який втратив всю сім'ю і пройшов через кілька концентраційних таборів під час Другої світової війни.





Чому ця книга? БоЦе набагато ширше, ніж будь-яке питання війни і миру, це про чоловіка і його вічне прагнення до сенсу, навіть де здавалося б, це значення не може існувати.й Про те, як людина завжди може залишатися людиною і не залежить від умов, проте жорстокість і несправедливість.

Поблизу в середині свого життя є риф, позначений датами 1942-1945 рр. Це роки франка в нацкой концентраційних таборах, нелюдського існування з крихітним шансом вижити.

Майже кожен, хто пощастило, щоб вижити, буде вважати його найбільшим щастям, щоб летіти ці роки від життя і забути їх як страшний сон. Але напередодні війни Френкель в основному завершили розвиток його теорії прагнення до сенсу як головна сила водіння поведінки і особистісного розвитку. І в концентраційному таборі ця теорія отримала безпрецедентний життєвий тест і підтвердження.За словами франка, найбільші шанси на виживання були не ті, хто був у найкращому здоров'ї, але ті, хто був у найсильнішому дусі, які мали значення, для яких жити.й Вже люди в історії людства оплачували таку високу ціну за свої переконання і погляди якого були настільки сильно протестовані. Віктор Frankl знаходиться на парі з Socrates і Giordano Bruno, який загинув за правду.

Дмитрі Леонтєв, MD



У книзі Франкл описує свій досвід виживання в концентраційному таборі, аналізує стан себе і решту в’язнів з точки зору психіатристів, і визначає його психотерапевтичний метод пошуку сенсу в усіх аспектах життя, навіть найстрашніші.

Вкрай похмурий і водночас найяскравіший химн до чоловіка, який коли-небудь існував на землі.Щоб сказати, що це панацея для всіх проблем людства, звичайно, неможливе, але хто ніколи не замислювався про сенс їх існування і несправедливість світу знайдеться в книзі «Сай життя Так!». Психолог в концентраційному таборі, відповідей, з якими важко сперечатися. Що таке вартість фрази??

Людина не повинна запитати, що сенс його життя, але досить розуміти, що він той, хто це питання адресований.



Ми дуже рекомендуємо читати всю роботу Френкла (це всесвітньо відомий книга не більше двох сотень сторінок), але якщо ви не встигли для неї, тут є кілька фрагментів.

Книга

Психолог в Концентраційному таборі – субтитри цієї книги. Це більше про досвід, ніж про реальні події. Метою книги є виявлення досвіду мільйонів людей. Це концентраційний табір, який бачив зсередини, з точки зору людини, яка особисто переживає все, що буде повідомлено тут. Більш того, ми не будемо говорити про глобальні жахи концентраційних таборів, про які вже говорили (гори так неймовірні, що не всі вірять в них і не скрізь), але про безкінечні «маленькі» катування, що тюрма переживає кожен день. Про те, як цей хворобливий табір повсякденного життя вплине на стан розуму середньої тюрми.



З життя табору





Якщо ми намагаємось, принаймні в першому наближенні, для організації величезного матеріалу власних та інших спостережень, виконаних в концентраційних таборах, довести її в певну систему, то в психологічних реакціях ув’язнених ми можемо відрізняти три фази: прибуття в табір, перебування в ньому та випуск.

Головна



Перша фаза може бути описана як «прибуття», хоча, звичайно, психологічний шок концентраційного табору може передувати фактичний запис в неї.

Головна



Психіатрісти знають картину так званого дельірію Пардону, коли засудили смерть буквально перед початком виконання, в повній божевільності, щоб вірити, що в самому останній момент він буде підкорятися.

Так ми були заховані надії і вважали, що це не буде, не може бути настільки страшним. Ну, подивіться на ці червоні види, ці глянцеві щіки! Що ми не знали в той час, що це був табірська еліта, люди спеціально підібрані для задоволення поїздів, які прилітають в Auschwitz щодня протягом декількох років. І, заохочуючи новихкомерів з їх зовнішнім виглядом, візьміть свій багаж з усіма цінностями, які можуть бути приховані в ньому - деякі рідкісні речі, ювелірні вироби.

Ашвейт став центром Європи. Тут величезна кількість цінностей – золото, срібло, платина, діаманти, а не тільки в магазинах, але і в руках SS, і навіть деяких членів спеціальної групи, які зустрілися з нами.



Головна

У нас все ще наївні люди (до примушення помічників з серед «старих» таборів) запитують, чи можна зберегти весільне кільце, медальйон, деякі меморабілі, талісман: ніхто ще не може вірити, що буквально все знімається.

Я намагаюся довірити один з старих таборів, худі над ним і, показуючи паперовий пакет у внутрішню кишеню мого герба, скажімо, «Лок, я тут є рукопис наукової книги». Я знаю, що ви будете сказати, я знаю, що залишитися живим, тільки живим, є найбільшим, ви можете попросити долі. Я не можу допомогти, я так божевільний, я хочу більше. Я хочу тримати цей рукопис, приховувати його кудись, це моя робота. Здавалося б, щоб зрозуміти мене, він качелі, спочатку досить симпатична, потім більш рясно, примушено, мовно, і, нарешті, з гранатометом нехтує, він рум'яний на мене в відповідь на єдине слово, найпопулярніше слово в словнику в'язнів: "Сіт!"

Тепер я нарешті дізнався, як вони є. І що відбувається мені, що можна викликати пік першої фази психологічних реакцій:Я малюю лінію в будь-якому місці.



Про психологічні реакції

Ілюзії згорнуті, один за одним. А потім був щось несподіване: чорний гумор. Ми зрозуміли, що нам не було нічого втратити, крім смішно голого тіла. Навіть у душі ми почали обмінювати жарти (або претендувати на це), щоб зачепити один одного і над усім собою. Щось причина цього - після того, як вода дійсно йде з кранів!

Головна

На додаток до чорного гумору, було ще одне почуття каріозності.

Я вже знайомий з цим аварійним реагуванням з іншого поля. У горах, в краху, відчайдушно скелелазіння і скелелазіння, відчував за кілька секунд, навіть розщеплений другий, своєрідний вид занедбаний примочок: буде жити? Отримати черепашу травму? Викопувати будь-які кістки?

І в Авшвицьких людей за короткий час був стан об'єктивизації, розпаду, моменту майже холодної curiosity, майже в бічних місцях спостереження, коли душа, як це було, вимкнено і тим самим намагається захистити себе, щоб врятуватися. Про те, що станеться поруч. Як, наприклад, ми, повністю голий і вологий, виходить звідси в холоді пізньої осені?

Головна

Неприємність ситуації, щодня, погодинно, погане загроза смерті - все це призвело майже кожен з нас, навіть коротко, до думки про самогубство. Але на підставі мого світогляду, який буде обговорюватися пізніше, на перший вечір, до того, як я впала, я подарував собі слово «не кинути себе на дріт». Цей специфічний експрес-вираз табору денотував місцевий метод самогубства - доторкнувшись прокладки, отримайте жирний удар струму високої напруги.

Головна

Протягом декількох днів психологічні реакції починають змінюватися. У другій фазі - фаза відносної апатії, коли щось в душі.

Головна

Апатія, внутрішня стопор, байдужість - ці прояви другої фази психологічних реакцій ув'язненого зробили його менш чутливими до щоденного, погодинного побиття. Саме такий вид нечутливості, який можна вважати найбільш необхідною захисною бронею, за допомогою якої душа спробувала захистити себе від важкого пошкодження.

Головна

Повернутися назад.доєва ангелінаЯк головний симптом другого етапу слід сказати, щоЦе особливий механізм психологічного захисту.й Дійсність вузька. Всі думки і почуття концентрату на одному з завдань: вижити. І ввечері, коли вичерпані люди були повернені з роботи, один вирок міг почути від всіх: добре, ще один день над!

Головна

Зрозуміло, тому, що в стані такого психологічного преса, і під тиском необхідності концентрування повністю на негайному виживання, весь психічний життя був знижений до досить примітивного етапу. Психоаналітично орієнтовані колеги з числа комрад в нещастях часто говорять про «репресію» людини в таборі, про повернення до більш примітивних форм психічного життя. Ця примітивність бажання і прагнення були чітко відображені в типових снах ув’язнених.



Приниження.

499 р.



Не найважливішим для нас тюрма (право, як це було за покарані діти).Чоловічий біль, відступ проти несправедливості - що, незважаючи на апатію, щедрий.У цьому сенсі навіть удар, який надходить, може бути болючим.

Як тільки, наприклад, ми працювали в важкому снігососі на залізничних трасах. Хоча б не заморожувати повністю, я дуже диліґентно трампліну з рублом, але в деякій точці припинив удар мій ніс. На жаль, це було в цій точці, що ескорт виявився мені і, звичайно, вирішив, що я був з роботи.

Сама болюча річ для мене в цьому епізоді не була страхом дисциплінарної дії, бджільництва. Незважаючи на вже різак, здавалося б, психічний ступзор, я був дуже боляче, що ескорт не вважав, що несправедливе істота, як я був в очах, гідність навіть худоби слово: як би грати, він піднімав камінь з землі і кинув на мене. Я повинен розуміти, що це привертає увагу тварини, тому тваринництво нагадувало своїх обов'язків - байдуже, не відмовляється від покарання.



На внутрішній стовпці

Психологічні спостереження показали, що серед інших речей, навколишнє середовище кемпінгу вплинуло на зміни характеру тільки в ув'язнених, які набули духовно і в чистому вигляді людини. І пішов він, хто більше не мав внутрішньої підтримки. Але зараз ми запитуємо питання: що може бути і має бути така підтримка?

Головна

На думку однозначної думки психологів і в'язнів, чоловік в концентраційному таборі був найпрестижнішим, бо він не знав, скільки часу він вимушений перебування там. Не було часу!

Головна

Латинська мова має два значення: кінець і мету.Чоловік, який не в змозі зробити кінець цього тимчасового існування, не може бути таким чином, пряме життя до будь-якої мети.Він не може довше, оскільки він, як правило, характерний для людини в нормальних умовах, орієнтуючись на себе на майбутнє, яка порушує загальну структуру його внутрішнього життя в цілому, позбавляє його підтримки.

Схожі умови описані в інших сферах, таких як безробітний. Вони теж, в сенсі, не можуть міцно розраховувати на майбутнє, встановити собі певну мету в цьому майбутньому. Серед безробітних нор, психологічні спостереження виявляли подібні спотворення в сприйнятті цього часу, які психологи називають «внутрішній час» або «часовий досвід. й

Головна

Внутрішнє життя в'язниці, що не лежало на «прогулянку в майбутньому» і тому настало, набуто характер ретроспективного існування. Ми вже говорили в іншому з'єднанні про схильність до повернення в минуле, що таке занурення в минулому знецінює присутніх з усіма його жахами.Але девальвація сучасності, навколишня реальність загрожує певною небезпекою - людина перестає бачити хоча б деякі, навіть найменші, можливості впливу цієї реальності.Але деякі героїчні приклади показують, що навіть в таборі такі можливості іноді трапляються.

Відхилення реальності, супроводжуючи «тимчасове існування» ув’язнених, позбавив людину підтримки, змушуючи його остаточно знизити, втратити серце – адже «все в будь-якій точці». йТакі люди забувають, що найбільш складна ситуація дає людині можливість піднятися внутрішньо над собою.Замість перегляду зовнішніх труднощів кемпінгу життя як випробування їх духовної широтності, вони лікували їх присутні, як щось, від чого повернути спини, і, закриваючи себе, повністю зануривши себе в минулому. А їхнє життя було занепадом.

Звісно, деякі здатні досягти внутрішніх висот на тлі жахів концентраційного табору. Але були Вони змогли досягти, в зовнішній збиток, і навіть у смертності, пік, який був непристойним для них у своєму повсякденному житті.

Головна

Це можна сказати, що більшість людей в таборі вірили, що всі свої можливості самоповнаповнення були за ними, і поки вони були тільки відкриваються.На нього відповіли сам чоловік, чи він перетворить життя табору в рослинність, як тисяча, або моральна перемога, як це мало.



Надії та любов



Кілометр кілометра ми проходимо поруч з ним, висихаючи в снігу, потім ковзаючи на райських боограмах, підтримуючи один одному, зловживання слухом і відтінком. Ми не можемо сказати інше слово, але ми знаємо, що кожен з нас думає про дружину.

Часом до часу я погляну на небо: зірки вже блідо, і там, на відстані, рожеве світло ранкової худоби починає розбити товсті хмари. І перед тим, як мій духовний погляд - улюблений чоловік. Яскравий, як яскравий, так і яскравий. Я говорю з дружиною, запитую, вона відповідей. Я побачила свою посмішку, її кермовий джгут, і—хто цей джгут є некорпоративним — яскравий для мене, ніж виросте сонце.

Головна

І я розумів правду того, що так багато мислителів і сагів вважають їх остаточним укладенням, що так багато поетів скажені: Я розумію, я прийняв правду.Тільки любов - це скінченна і супрекрасна, яка виправдовує наше існування тут, що може посилити і зміцнити нас!Так, я розумію значення результату, досягнутого людською думкою, поезією, вірою.Визволення - любов, любов!

Я тепер знаю, що людина, яка не має нічого в світі, може мати духовно, навіть за мить, найцінніший образ одного він любить. У найскладніших з усіх явних складних ситуацій, коли не можна виражати себе в будь-якій дії, коли залишається тільки страждання, в такому випадку людина може реалізувати себе, відреставрувавши і зволікаючи образ одного він любить.

Я змогла зрозуміти, що означають, що ангели щасливі з любовним захопленням нескінченного Господа.

Головна

Заморожені землі не чудово піддаються, тверді груди літати з-під мараксу, іскри спалахують. Ми ще не прогріваємо, Тексти пісень, а це означає: І мій дух знову ховається навколо моєї коханої. Я все ще говорю з нею, вона ще відповіла мене. Я не знаю, якщо вона жива!

Але я тепер знаю ще одне: чим менша любов зосереджена на корисну природу людини, тим більш глибоким вона проникає в свою духовну сутність, тим менш важливе значення його «со-бежіння» (як філософи називають його), його «поклоніння», «достатньо з-за доброю традицією», його корпореальне існування в цілому стає.

Я не хочу знати, чи вона жива чи ні. Я відомий в той момент, що вона була мертвою, я впевнений, що незважаючи на це знання, вона все одно була викликана її духовним образом, і мій духовний діалог з ним був настільки ж інтенсивним і наповненим усім. Для того, щоб я відчув, що правда слів пісні пісень:Встановити мене як ущільнення на вашому серці, для любові є міцною, як смерть.(8:6).

Головна

Слухати, Отто! Якщо я не їду додому до дружини, і якщо ви бачите її, ви сказали її, уважно послухайте! По-перше, ми говорили про це щодня, пам'ятайте? По-друге, я не люблю когось більше, ніж її. По-третє, ми з нею залишились для мене таке щастя, яке зважує всіх поганих, навіть що треба переживати зараз.



Про внутрішнє життя

Чутливі люди, які звикли від молодого віку до предомінантності духовних інтересів, подолали становище табору, звичайно, надзвичайно болючими, але в духовному сенсі вона діяла на них менш руйнівно, навіть з їх м'якою природою. Оскільки вони були доступнішими.Повернення з цієї страшної реальності до світу духовної свободи та внутрішніх багатствй Це і тільки це, що може пояснити те, що люди крихкого будівництва іноді краще протистояли ідеальну реальність, ніж зовні сильний і сильний.

Головна

Від духовної бідності місцевого існування назад до власного минулого. Фантастика була постійно злагоджена в повному обсязі. І найчастіше це не деякі важливі події і глибокі враження, але деталі повсякденного життя, ознаки простого, спокійного життя. У сумних спогадах вони приходять до в'язнів, доставляючи їх світлом.

Відвертавшись від цього оточеного його, повертаючись до минулого, людина психічно відреставрувала деякі його відбиття, друкує. Весь світ, весь минуле життя, відійшло від нього, переїхала далеко, а довга душа тягнеться після відходу - там, там. Тут ви йдете в трамвай; тут ви приїжджаєте додому, відкрийте двері; тут телефонні кільця, ви підібраєте телефон; ви знімете світло. Такий простий, на перший погляд смішно незначні деталі дотику, дотик до розривів.

Головна

Ті, хто зберіг потенціал для внутрішнього життя, не втратив можливості сприймати красу природи або мистецтва хоча б зрідка, навіть коли надана найменша можливість.І інтенсивність цього досвіду, навіть за деякі моменти, допомогли від'єднатися від жахів реальності, забути про них.

Коли ми переїхали з Авшвица до Баварського табору, ми подивилися через барредні вікна на вершинах Зальцбургських гір, освітлених настроєм сонця. Якщо хтось бачив наші захоплення обличчями в цьому моменті, вони ніколи не вважали, що вони були люди, які живуть майже над. І незважаючи на те, що - чи точніше через це? -- ми захопили красу природи, краса, з якої ми були забуті протягом багатьох років.



Щастя

Щастя, коли гірше отримується.

Головна

Ми вдячні за найменший рельєф. Але це не було.й Ми радіємо, наприклад, якщо ввечері, перед сном, нічого не заважає нам знищити вошей. Звичайно, це сама по собі не така насолода, особливо так як необхідно було роздягатися голими в неопачених гамаках, де кутикули заплутані з стелі (посередині кімнати!). Але ми подумали, що ми пощастили, якщо не було оповіщення про повітря, і не відмиваючи на цьому етапі, що означалося, що це переривання діяльності нас на ніч.

Головна

Але назад до релятивності. Упродовж тривалого часу, після його виходу, хтось продемонстрував мені картину в ілюстрованій газеті: група концентраційних таборів, що лежачи на своїх горбах, і похилого блаженства, які фотографували їх. "Я не страшний - ці обличчя, все це?" запитали мене. Я не був тероризований. Я мав цю картину до мене.

П'ять ранку. Тексти пісень, а це означає: Це ще темна ніч. Я лежаю на пансіонатах, де майже 70 див. Ми маркуємо як хворі, так і не можемо йти до роботи, не стоять у формуванні на парадному грунті. Ми лежимо разом, не тільки через затискання, але і тримати крихти теплі. Ми так втомилися, що нам не потрібно переміщати нашу руку або ногу.

Весь день, лежачи, як це, ми чекаємо на наші порційні порції хліба та водяного супу. Щиро вітаємо Вас!

Зовні, з кінця парадного майданчика, де нічний зсув повинен повертатися, можна почути сколики і гострі кришки. Відкриті двері, снігові ковпачки ламаються в дует і з'являється фігура, покрита снігом. Наша виснажена, ледь стоячий комрад намагається сидіти на краю Нара. Але старший в блокі відштовхує його назад, тому що в цьому дуеті категорично заборонено вводити тих, хто не на "світлий режим".

Як шкода я для цього доброго! І як щасливий я не буду в своєму взутті, і залишатися в "світі" барраки. І що спасіння - отримати в амбулаторному таборі підтверджувати «реліф» на два, а потім, крім двох днів! Для табору на кнопці?



На особистому знецінення

Ми вже говорили про знецінення, до чого, з кількома винятками, все, що не було безпосередньо служити для збереження життя. І це доопрацювання призвело до того, що в кінці людина перестала цінувати себе, що в вихрових, які занурилися в абіс всіх колишніх цінностей, особистість була намальована.

Під певним передбачуваним впливом цієї реальності, яка давно бажала нічого не знати про значення життя людини, про значення особистості, яка перетворює людину в невиправданий об'єкт руйнування (попередньо використовуючи, однак, залишки його фізичних здібностей), під цим впливом, своє власне само в кінцевому порядку знецінюється.

Головна

Людина, яка не здатна побороти себе реальністю з останнім підйомом самооцінки, як правило, втрачає почуття себе як суб'єкта в концентраційному таборі, не кажучи вже про почуття себе як духовне істота з почуттям внутрішньої свободи і особистого значення.

Він починає сприймати себе досить, як частинка якоїсь великої маси, вона набуває на рівень її існування. По-перше, люди, незалежно від власних думок і бажань, приводяться тут і там, окремо або все разом, як локони овець. Права і ліва, передня і спина, ви зачісуєте невеликими, але потужними, озброєними бандами садівників, які, з курками, курками, черевики, гвинтівки, стрілки, сили, щоб рухатися назад і вперед.

Ми досягали стану вівця, що тільки знають, щоб уникнути нападів собак і, коли лівий на даний момент їсти трохи. І як овець, боясно промиваючи в капелюшку на погляді небезпеки, кожен з нас прагнув не залишатися на краю, потрапити в середину свого ряду, посередині його колони, в голові і хвіст яких були конвої.

Крім того, місце в центрі колони обіцяло захист від вітру. Таким чином, стан людини в таборі, який можна назвати прагненням розчинити в загальній масі, виникати не тільки під впливом навколишнього середовища, це також імпульс самозбереження. Бажання кожного розчинення в масі продиктовано одним з найважливіших законів самоконсервації в таборі: головне не виділити, не привернути увагу СС з будь-якої причини!

Головна

Людина втратила почуття себе як суб'єкта не тільки тому, що він був повністю підпорядкований довільності охоронців табору, але і тому, що він відчував залежність від чистого нещасного випадку, стала долею долі. Я завжди думав, що людина починає зрозуміти, чому це або що сталося в його житті, і що було добре для нього, тільки після п'яти або десяти років. У таборі іноді стало ясно після п'яти або десяти хвилин.



Внутрішня свобода



Є багато прикладів, часто по-справжньому героїчні, які показують, що ви можете подолати апатію, роздратування бордюрів. Що ж навіть в цій ситуації, яка абсолютно переважає як зовнішньо, так і внутрішньо, можна зберегти залишки духовної свободи, щоб припинити цей тиск з вашим духовним само.

Хто серед вижилих концентраційних таборів не міг розповісти про людей, які ходять з усіма в колоні, проходячи через бараки, давали комусь своє слово, а з кимось поділилися останні крихти хліба?

І навіть якщо їх було мало, їх приклад підтверджує, що в концентраційному таборі ви можете взяти все з людини, крім останнього - свобод людини, свободи, пов'язані з обставинами, або один спосіб або інший. І був «одним способом чи іншим»

І кожен день, кожен час в таборі дав тисячі можливостей, щоб зробити цей вибір, щоб відмовити або не відродити найбільш секрет, що навколишня реальність загрожувала взяти - від внутрішньої свободи. І відмовляється від свободи і гідності, спрямованих на стати об'єктом впливу зовнішніх умов, щоб дозволити їм модувати з вас «типовий» табору.

Головна

Ні, досвід підтверджує, що психічні реакції ув’язнених не тільки природнім відбитком тілесних, психічних і соціальних умов, дефіцитом калорій, відсутністю сну і різних психологічних «комплексів». Нарешті, виходить:Що відбувається всередині людини, що табір нібито «зроблений з нього» є результатом внутрішнього рішення самої людини.й В принципі вона залежить від кожної людини, яка навіть під тиском таких страшних обставин, станеться в таборі з ним, з його духовною, внутрішньою сутністю: чи перетвориться в «типовий» табір або залишить людину тут, зберігаючи свою людську гідність. Видання



П.С. І пам'ятайте, що лише змінивши вашу свідомість – разом ми змінюємо світ!

Приєднуйтесь до нас на Facebook, VKontakte, Odnoklassniki

Джерело: monocler.ru/psiholog-v-kontslagere-viktor-frankl-o-vnutrenney-svobode-i-smyisle-zhizni/

Категории

Смотрите также

Новое и интересное