You are what you eat (51 photos)

This phrase many know from childhood. But there is another question: how much money is spent on what you eat?
Below I will just give the usual prices of products in the United States. For convenience, all the values ​​transferred to a convenient form. All of the sources mentioned in the text. Compare that to Russia, when everyone can hike to the nearest magazin.Srazu warn - all products of very good quality, not rotten, and the shelf life does not expire tomorrow or have already expired. Update: This is the average market and supermarket. Not standing goal to seek the cheapest goods.
So, oz - ounce is equal to 28.35 g as a measure of weight and 30 ml of liquid.
lb - pound, equal to 454 g
Gallon - gallon equals 3.784 liters.
$ 1 at the time of writing collections was 29.09 Russian rubles.
That is, with great accuracy $ / lb = 64.08 p / kg.




 
Tomatoes - $ 0.85, $ 0.99, $ 1.29 per pound (54.47 p / kg, 63.44 p / kg, 82.66 p / kg).
Potatoes (red) - $ 2.49 for a 5-pound bag (31.91 p / kg), white - $ 3.69 for a bag of 10-foot (23.65 p / kg).
Away expensive apples at $ 1.18 per pound (75.61 p / kg).




Bananas green (because fresh) - $ 0.51 per pound (32.68 p / kg). (are they still rose 2 cents, apparently because of the gasoline).

Pineapples - $ 2.99 per share (86.98 p), coconuts - $ 2.49 per share (72.43 p).




Green peppers - $ 0.75 per share (21.82 p) Apples - $ 0.89 per pound (57.03 p / kg) or $ 25.99 for a box.




Tomatoes Cherry - $ 1.29 for a box (p 37.53), expensive red potatoes - $ 0.99 per pound (63.44 p / kg), apples are very expensive - $ 1.79 per pound (114.7 p / kg).




Cauliflower - $ 0.99 per share (28.8 p), iceberg salad - $ 0.89 per share (25.89 p).



Zucchini - $ 0.57 per pound (36.53 p / kg), squash - $ 0.99 per pound (63.44 p / kg).



Spices and peppers: Hungarian, Cuban, anaheymsky (?) Poblamo - $ 1.99 per pound (127.52 p / kg). Manzano pepper - $ 5.99 per pound (383.84 p / kg) (medium spicy).



Long hot peppers and peppers chilaka - $ 1.99 per pound (127.52 p / kg).



Large cucumber - $ 0.39 per share (11.35 p), green beans - $ 1.29 per pound (82.66 p / kg).



Cucumbers for pickling - $ 0.33 per share (9.6 p), large English cucumber, pitted - the dream of any housewife :) - $ 1.19 per share (34.62 p), Persian (Arabian) cucumber - 4 for $ 1 (p 7.27), cucumbers dosakay - $ 1.99 per pound (127.52 p / kg).



Every lettuce - $ 1.29 per share (37.53 p).



Weighted: carrots - $ 0.79 per pound (50.62 p / kg), turnips - $ 0.59 per pound (37.81 p / kg), parsnips - $ 0.99 per pound (63.44 p / kg). It should be noted that the carrot in bags are not of inferior quality and is 1.5-2 times cheaper.



Cabbage - $ 0.35 per pound (22.43 p / kg), artichokes - $ 1.49 per share (43.34 p), yellow beans - $ 1.99 per pound (127.52 p / kg).



Oranges - $ 0.25 per share (7.27 p).



More oranges, but in the bag - $ 3.99 for an 8-pound bag (31.96 p / kg). Grapefruit - $ 3.49 for a 5-pound bag (44.73 p / kg), $ 0.99 per share (28.8 p).



More grapefruits for $ 0.59 and $ 0.99 per share (17.16 and 28.8 p p), oranges for $ 0.33 per share (9.6 p). Away olive oil for $ 4.99 (145.16 p).



Lemons - $ 0.33 per share (9.6 p), limes - 3 for $ 0.99 (9.6 p).



Sweet onions - $ 0.79 per pound (50.62 p / kg). In the distance it is just the most carrots in pouches, $ 1.99 for 3-pound package (42.51 p / kg).



Spanish and white onions also for $ 0.79 per pound (50.62 p / kg).



Onion Cooking - 1.29 $ per bag (37.53 p) Garlic: Chippolino - 3.49 $ per pound (223.64 p / kg), pearl - 2.49 $ per share (72.43 p), purple - 0.79 $ per share (22.98 p) elephant - $ 1.99 per share (57.89 p).



Macaroni - 10 $ 10 (p 29.09), honey sauce for pasta - $ 3.19 per share (92.8 p).



Coffee - great, many varieties: Columbia, Puerto Rico - just what you want the machine to grind the next! $ 7.64 per pound (489.57 p / kg).



Milk (with vitamin D) - 2.69 $ per gallon (20.68 p / l).



Eggs: we take a dozen for $ 1.29 (31.27 p per dozen).



Oil: 10 ounces for $ 3.39 (347.85 p / kg) and 2 pounds for $ 6.99 (223.94 p / kg).



Excellent cheese! 2 packs of 8 for $ 4 ounces (256.53 p / kg).



Where's the beef? Meat where? Yes, here!



Left - pork tenderloin, right - ribs.

View more closely:



Pork tenderloin - $ 1.99 per pound (127.52 p / kg).

Ribs - $ 2.99 per pound (191.6 p / kg).



The best part of beef fillet (this can be used for steaks) - $ 6.99 per pound (447.92 p / kg).





Stuffing, view from afar. No toilet paper and rats inside.



$ 3.39 per pound (217.23 p / kg). There are even cheaper - the percentage of fat in it longer.



More ribs. Close up view:



Price - $ 2.99 per pound (191.6 p / kg).



Chocolate Lindt - 2 tiles for $ 5 (p 72.73 apiece). In the supermarket - cheaper)



The friendly cashier at the output: Hello! How are you today? Paper or plastic? Thank you, have a nice day!



Something is better to buy in a supermarket (everything except beer, fruit, vegetables and meat). Here are the prices in the supermarket Meijer. Anyone can visit the site and see the price. Discounts are not uncommon here, rather, it is impossible to find a day that there was no discount.



Grapefruit - 3 for $ 2 (p 19.39 apiece). Huge orange - $ 0.79 per share (22.98 p).

Boneless chicken breasts - $ 1.99 per pound to a discount (127.52 p / kg) (there are even cheaper).



Meat for beef steaks - $ 3.49 per pound (223.64 p / kg) salmon fillet - $ 6.49 per pound (415.88 p / kg).



Frankfurters.



More dogs Oscar Mayer - 2 for $ 4 (58.18 rubles per pack). Each pack of 10 medium and 8 long sausages. Quality is very good.



All kinds of ribs for $ 1.69 (108.3 p / kg), $ 1.89 (121.11 p / kg) and $ 3.49 per pound (223.64 p / kg).



Yoghurt - 10 pieces for $ 6 (17.45 rubles apiece).



A good cream - $ 0.99 for a small jar (28.8 p). The bigger the bank, the less sour.



Natural juice - $ 2.79 for 59 ounces (45.85 p / l).



Canned peas, corn and vegetables. Corn at $ 0.78 per jar (p 22.69).



For those who like to eat shit - chips, 2 packs for $ 6 (87.27 rubles per pack).



2 bottles of 2 liters of Pepsi for $ 3 (43.64 rubles per bottle).



Imported beer. Box of 18 Heineken for $ 18.99 (30.69 rubles per bottle).



"Domestic" beer. 6 Budweiser for $ 5.59 (27.1 rubles per bottle).



The wine, a lot of varieties. Quite decent. You can buy good wine for $ 12.99 (377.88 p).



Conclusion:
Purely objectively, it turns out that mainly in the United States all in one and a half times cheaper. Only more expensive cigarettes - then the cost starts from $ 7. Because smoke and a little - a very expensive work. But the people concerned.
But that's not all, here, for example, in Belarus, too, on all food prices lower, but wages also at times less. As in the United States?
Earlier, I compared the average salary in Russia (22,600 rubles a month) and the US ($ 47,000 per year, or 113,936 rubles a month).
The difference is more than 5 times, and prices in Russia 1.5 times.
The question arises:
Why such expensive food?

Source: trasyy.livejournal.com

Tags

See also

New and interesting