Dora Nass: Навчання, щоб визнати зло, перш ніж він стає нездатним

Як застереження - історія німецького громадянина про те, як почалася фашизм, коли « країна знизилася з мегаманією». Дора Насс (не Петтін) був сім років в той час і пам'ятає, як було створено диктаторське диктування Гітлера.





Dora Nass в її Берліні апартаменти

Я народився в 1926 недалеко від Потсдамерплатца і жив на Коенігцес. Ця вулиця знаходиться поруч з Вільгельмстрассом, де були всі міністерства Третього Рейча та резиденції Гітлера. Я часто їхати там і пам'ятаю, як це все почалося і як він закінчився. Тексти пісень, а це означає: І я думаю, що це не вчора або навіть п'ять хвилин тому, це відбувається зараз. Я дуже бідний погляд і слух, але все, що сталося мені, до нас, коли Гітлер прийшов до влади, як під час війни, так і за останні місяці я можу бачити і чути відмінно. Я не можу бачити обличчя чітко, тільки фрагменти. Але мій розум ще працює. Сподіваюся (луги).

Ви пам'ятаєте, як ви і ваших близьких реагували, коли Гітлер прийшов до влади?

Чи знаєте ви, що сталося в Німеччині до 1933? Хаос, криза, безробіття. На вулицях є бездомні люди. Багато пішли голодним. Інфляція така, що моя мама приймала сумку грошей, щоб купити хліб. Не фігурний. Реальний невеликий пакет грошей. Здавалося б, що цей жах не закінчиться.

І раптом є людина, яка перестає падіння Німеччини в абіс. Я пам'ятаю дуже добре, як зраджували нас на початку свого панування. Побудували робочі місця, дороги, бідність.

А тепер, пам'ятаючи наше захоплення, як ми і мої друзі і друзі оцінили наш Фурер, як ми готові дочекатися годин за своє мовлення, я хотів би сказати це: ми повинні навчитися розпізнати зло, перш ніж він стає нездатним. Ми не сплачуємо таку ціну! І вимушені інші платити.

Не думаю... Мій батько помер, коли я був вісім місяців. Моя мама була абсолютно політичною. Наша родина мала ресторан у центральному Берліні. Коли в нашому ресторані з'явились офіцери САУ. Вони поводяться як агресивна банда, як пролетарі, які здобули владу і хочуть переробити свої роки рабства.

У нашій школі не брали участь лише нації. До 9 листопада 1938 р. ми не відчували, як серйозний все було (на ніч 9 листопада 1938 р. Єврейські погроми почалися в Німеччині (Кристалленахт). На концентраційних таборах загинув сотні євреїв.

Але з ранку ми побачили скло, що зламали в єврейських магазинах. І скрізь написи «Єврейський магазин», «Не купуйте з євреїв». Щоранку ми усвідомили, що щось погане. Але ніхто не знає про злочин.

Ви бачите, це так багато грошей прямо зараз, щоб дізнатися, що дійсно відбувається. Назад, майже ніхто не мав телефону, рідко хтось мав радіо, і нічого не сказати про телебачення. На радіо І вони в папірах. Щоранку я прочитав газети, бо вони лежали для клієнтів в нашому ресторані. Не було згадки про депортацію або Голокост. Я не читав газети.

Звичайно, коли наші сусіди зникли, ми не змогли допомогти, але помітили, що вони були в трудовому таборі. Про смертні табори ніхто не поговорив. Ми не віримо. Табір, де люди загиблі? Ні. Війна не буває.

На нас прийшли і ніхто критикував політику Гітлера. Кожен шуок його руки. Ми домовилися про співпрацю. Що ми думаємо?

р.



Тисячі однолітків Дори були членами Національної спілки соціалістів німецьких дівчат.

Ви і ваші друзі говорять про війну?

У 1939 р. ми не мали уявлення про те, що війна ми зустрілися. І навіть тоді, коли прибули перші біженці, ми не замислювалися про те, що це означалося, і де це призведе. Ми повинні їх годувати, поганяти їх і укриття. Звісно, ми не змогли уявити, що війна прийде до Берліна. Що я можу сказати? Більшість людей не використовують розум, як це було раніше.

Як ви думаєте, що ви не використовували свій розум?

(Після паузи.) Я не думав про багато, я не розумію. Я не хочу зрозуміти. А тепер, коли я слухаю записи виступів Гітлера — в музеї, наприклад— Я завжди думаю, що Бог мій, як дивний і страшний, що він говорить, і я, молодий, був серед тих, хто стояв під балконом свого проживання і захочився з захопленням.

Це дуже важко для молоді, щоб протистояти загальному потоку, думати про те, що це означає, що це може призвести до. У віці десяти років я, як тисячі інших дівчат мого віку, приєдналася до Національної спілки соціалістичних німецьких дівчат. Ми поїхали, ми зібралися разом, відпочивали. На прикладі літньої солісти. Бонаки, пісні, спільна робота для доброго Великого Німеччини. В короткий час ми організували таким же принципом, як піонери в Радянському Союзі.

У своєму класі були дівчата і хлопці, батьки яких були комуністичними або соціальними демократами. Вони заборонили своїх дітей від участі в нац. І мій брат був маленьким босом в гітлерській молоді. І сказав він: якщо хтось хоче приєднатися до нашої організації, будь ласка, якщо ні, ми не змусимо. Але були інші маленькі Фуеграри, які сказали, що ніхто не з нами проти нас. І вони були дуже агресивними до тих, хто відмовився взяти участь у поширеній справі.

Пастки у формі Мій друг Хельга жив прямо на Вільгельмстрасі. Автомобіль Гітлера часто супроводжувала п'ять автомобілів. І один день її іграшка дісталася під колесами автомобіля Fuehrer. Він замовив її, щоб зупинитися, дайте їй прийти і отримати іграшка з під колесами, і він вийшов з машини і викинув її на голову. Хелга все ще говорить про цю історію, я б сказав, що не без ми (laughs).

Або, наприклад, в будівлі Міністерства повітряного транспорту, який очолював Goering, був побудований зал для нього. І мій друг, хто знав когось з служіння, може сміливо йти до особистого тренажерного залу. І вона дала, і ніхто не шукав її, ніхто не перевірив її сумку.

Ми відчували, як ми всі великі сім'ї. Не можна забувати, що все це не сталося.

А потім з'явилася божевільність — мегаманіак хвороба всієї країни. І був початком нашої катастрофи. А коли німецько-дружні політики прийшли до станції Ангалтер Бангоф, ми почали їх зустріти. Я пам'ятаю, коли він прийшов. Що таке? Чи можна пропустити приїзд Дuce? Вам важко зрозуміти, але кожен раз має свої герої, свої глузді і міфи. Я можу сказати, що я був неправильним, що я повинен мати глибше, але потім? У цій обстановці універсального хвилювання і примирення, причина перестає грати роль. По дорозі, коли підписано Молотов-Ріббентроп, ми були впевнені, що СРСР не був нашим ворогом.

Чи не очікуєш війни 1941 р.?

Ми не чекали війни, щоб розпочати так скоро. По-перше, всі риторики Фуеграра і його міністри були, що німці потрібні землі на сході. І кожен день на радіо, з газет, від виступів - все говорить про нашу велику Велика Німеччина, Велика Німеччина, Велика Німеччина. Скільки коштує Німеччина! Середня людина має однакову логіку: мій сусід має Mercedes, і я тільки має Volkswagen. Я краще, ніж мій сусід. Далі я хочу більше і більше, і більше. Не сказати, що більшість з нас вірять.





Дестройд Берлін. 1945 р.

У храмі біля дому, але наш священик ніколи не поговорив про вечірку або Гітлера. Він не був навіть у партії. Я чув, що в деяких інших парафіях, пастори виконуються у формі! І вони говорять від пульпіту майже так само, як і сам Фуеграр говорить! Вони були вболівальниками нації.

І були пастори, які боролися проти нази. Вони відправили в табори.

Чи знаєте підручники, що німецька гонка вища?

Я тепер покажу вам підручник школи (у 1936 році підручник школи витягується з книги). Я тримую все: мої підручники, підручники моєї дочки, мої пізні чоловічі речі – Я люблю не тільки історію країни, але і мій невеликий, приватний історія. Ось 1936 підручник. Я десять років. Читати одне з текстів. Про нас

Der Fuhrer Kommt (Складання Fuhrer) Сьогодні Adolf Hitler прибуде до літака. Маленький Рейнхол дійсно хоче бачити його. Він просить батька і мати йти з ним, щоб зустрітися з Фурєром. Вони ходять разом. Багато людей вже зібралися в аеропорту. І кожен промахнув трохи Reinhold: "Ви маленькі - йти вперед, ви повинні бачити Fuehrer!" ? На відстані з'явився літак з Гітлером. Музика грає, кожен заморожує захопленням, і літак висаджував і всі черги на Фуеграр! «Чи не скаже!» Він тут! Хейл Гітлер! Не можна стояти насолоду, бігти до Fuehrer. Він помітив дитину, посміхається, бере руку і каже: «Це добре, що ви прийшли!» ? З повагою, Він ніколи не забуває. Тепер я сміюся і гірко читати, але потім ці тексти здавалося мені абсолютно нормально.

Ми пішли на антисемітичні фільми, на прикладі Суда Джей, наприклад, (Антисемітична плівка Харлана Суда єврей була зроблена на особистих замовленнях Геббелів у 1940 році, щоб виправдати відкриті переслідування євреїв – Нові часи). Цей фільм зарекомендував, що євреї були життєдіяльними, небезпечними, що вони були один злий, що наші міста повинні бути звільнені від них якомога швидше.

Пропаганда - страшна сила. Найсвіжіші. Я недавно зустрілася з жінкою мого віку. Вона проживала в НДР у всьому її житті. Вона має безліч стереотипів про Західні Німці! Про нас та думки про нас. Не зустріли мене, що вона почала розуміти, що Західні Німці були тільки люди, а не найяскравіші і рогатні, але просто люди. Скільки років пройшли з союзу? І ми належимо до того ж народу, але навіть в цьому випадку, застраховані пропагандою, так напружені.





Адолф Гітлер виступив із доповіддю на Kroll Opera House до Реіхтагських депутатів щодо пам’яток Франкліна Д. Росвелта.

Фото kotenikkote.wordpress.com

Я не розумію, як люди можуть бути розділені національністю. Я старий чоловік, і тепер здається мені, що все так просто: якщо хтось має багато, він повинен поділитися ним; що не варто розгубитися або навіть не схожий на людину, щоб бути різними нації. Але я не збираюся дати вам моральний звіт. Як молодий чоловік, я чув так багато разів, що слов'янська гонка є поступовим забігом. Як можна вірити?

Ви вірили?

Коли лідери країни розкажуть вам те ж, що кожен день, і ви підліток. Так, я зробив. Я не знаю слов’ян, поляка або росіянка. У 1942 році пішов з Берліна на роботу в невеликому польському селі. Ми працюємо без оплати і багато іншого.

Ви живете на окупованій території?

Я. Покази були витіснені звідти, а німці, які мешкали в Україні до приїзду. Моє ім'я були Емма і Емілі, дуже хороші люди. Добра родина. Німецька була спіймана, а також російська. Я жив там протягом трьох років. Не дивлячись на те, що в 1944 році ми втратили війну, я все одно відчув себе в тому, що я роблю для країни і життя серед хороших людей.

Ви стурбовані тим, що люди, які звикли жити, з цього с.

Я не думаю про це. Тепер, мабуть, складно, навіть неможливе розуміння...

Де поїзд йде



Дора Нас після війни

У січні 1945 р. пройшов напад апендіциту. Хвороби, звичайно, знайшли час! (Лугс) Я пощастив, щоб послати в стаціонару. На початку, наші війська залишили Польщу, і бо я дали медичну допомогу, це було диво. Після операції я кладу на три дні. Ми, хворі, евакуйовані.

Ми не знаємо, де наш поїзд збирався. Вони тільки розуміли напрямок - ми йдемо на захід, ми розгортаємо росіяни. Якщо поїзд зупинився і ми не знали, якщо це буде йти далі. Якщо у мене були мої папери на поїзді, наслідки можуть бути страшними. Чи можу я запитати мене, чому я не знаю, де моя країна відправила мене. Чому не на фермі? Хто дав мені йти? Хто піклується, якщо я хворий? Я був так багато страхів і хаосів, які я міг би знімати.

Але я хотів піти додому. Просто зайдіть додому. Мама. Нарешті поїзд зупинився біля Берліна в місті Укермюнде. І ось де я вийшов. Невідома жінка, медсестра, побачивши мій стан, з нездоровими стібками, з майже відкритою раною, яка була постійно хвора, купила мені квиток в Берлін. І я зустрілася з мамою.

А через місяць, доки я пішов до Берліна, щоб отримати роботу. Симпатичний біль! Я не можу залишити свою Німеччину і Берліна в такий момент.

Це дивний для вас, щоб почути це про віру і страх, але я запевняю вас, що якщо російська людина мого віку почув мене, він буде відмінно зрозуміти, що я розмовляю про.

Я працював в трамвайному парку до 21 квітня 1945 р. У цей день Берлін був бомбардований, як ніколи раніше. І знову, не запитаю будь-якого дозволу, я пішов. Мирони розкинулися на вулицях, танках були горіння, поранені були кричущі, корпси були лежачи, місто було розпочато вмирати, і я не вірю, що я ходив в Берліні ... це було дуже різне, страшне місце ... це була мрія, страшна мрія ... Я не ходив поруч нікому, я не допоміг нікому, я ходив як чарівний чоловік, де мій будинок був.

А 28 квітня, мій дід і пішов до бункера, бо радянська армія почала брати Берлін. Моя мама взяла одну річ з нею, невелика чашка. І поки вона загинула, вона тільки відверта від цього тріщини, зануреного чашки. Коли я пішов додому, я приніс мій улюблений шкіряний мішок. Я носила годинник і кільце, і це було все, що я пішов з мого минулого життя.

Так ми пішли до бункера. Не був крок до кроку - люди навколо, туалети не працюють, страшний стейч ... Немає в наявності їжі або води.

У нас, голодний і ляканий, іржі розкинулися: підрозділи німецької армії приймали позиції на півночі Берліна і починають перевозити місто! І кожен має таку надію! Ми вирішили всі витрати, пов’язані з армією. Чи можна ви уявити? Здавалося б, ми втратили війну, але ми ще вважали, що перемога стала можливою.

І мій дід і я, які підтрималися з двох сторін, пішли через метро на північ від Берліна. Але ми не ходимо довге - скоро виявилося, що підніжка була затоплена. Вода в колінах. У нас настали три, і там була темрява і вода. Сходи російської танки. І ми вирішили не піти в будь-яку сторону, але просто приховати під платформою. Ми лежали там і просто чекали.

3 травня Берлін зданий. Коли я бачив руїни, я не вірю, що це мій Берлін. Я думав, що це мрія, і я прокинувся. Ми шукали наш будинок. Коли ми прийшли до місця, де він стояв, ми побачили руїни.

російський солдат



Борис Абдулгужин. 1945 р.

Далі ми почали шукати дах над нашими головами і влаштували в дилапсований будинок. Оселившись там якось, вони залишили будинок і сіли на траві.

Ми помітили вагон на відстані. Не було сумнівів, що це російські солдати. Звісно, я був жахливо відлякувся, коли припинився вагон і радянський солдат пішов у наш напрямок. І раптом він говорив німецькою мовою! Дуже хороший німецький!

Ось як починався світ для мене. Поговорили про нас, і ми довго спілкувалися. Він сказав мені про свою сім'ю, і я сказав йому про шахту. І ми так з радістю не були війни! Не лякало, не боятися російського солдата. Я дав йому свою картину і він дав мені його. На фото було написано його поштовий номер.

Він жив з нами протягом трьох днів. І кладаю маленький знак на будинок, де ми проживали, «Окупівля танкових екіпажів». Він врятував наші будинки і, можливо, наше життя. Тому що ми звернулися з живого дому, і ніхто не скажеш, що сталося з нами. Я не пам'ятаю зустрічі Його як диво. Він був людиною в нелюдському часі.

Я хочу напругу зокрема: немає романтики. Не вдалося подумати про це в цій ситуації. Що нового! Ми повинні вижити. Звісно, я зустрівся з іншими радянськими солдатами. Наприклад, людина в військовій уніформі раптом підійшов мене, різко зануривши мою сумку з рук, кинув її до землі і відразу, прямо перед мною, опинився на ньому.

Про те, що радянські солдати робили німецькі жінки, і ми боїмося з ними. Тоді ми дізналися, що наші війська робили в СРСР. Моя зустріч з Борисом та тим, як він був дивним. 9 травня 1945 р. Борис ніколи не повернувся. А потім я провів багато десятиліть, шукаю його, і я хотів сказати подяку вам за те, що він зробив. Я написав до свого уряду, до Кремля, до таємного генерала, і незмінно отримав тишу або відторгнення.

Після того, як Горбачов прийшов до влади, я відчув, що я мав шанс дізнатися, чи був Борис живий, і якщо так, щоб дізнатися, де він живе і що сталося йому, і, можливо, навіть зустрітися з ним! Але під Горбачовим, то ж відповідь прийшла до мене знову і знову: російська армія не відкриває свої архіви.

І тільки в 2010 році німецький журналіст провів розслідування і дізнався, що Борис помер у 1984 році, в с. Башкір, де жив усе життя. Я не бачив його знову.

Про це заявив журналіст з дітьми, які зараз дорослі, і вони сказали, що він розповів про зустрічі мене і розповів дітям: навчати німецьку мову.

У Росії я читаю, націоналізм виникає, право? Це так дивний. І я читаю, що у вас є менша і менша свобода, що є пропагандою на телебаченні. Я хочу, щоб наші помилки не були повторені людьми, які звільнили нас. Я бачу свою перемогу в 1945 році як визволення. Ви звільнили німців. І тепер, коли я прочитав про Росію, здається, що держава дуже погано і люди дуже добре. Як ви думаєте, що? Мутерчена Русленд, «Мати Росія» (з акцентом, російською мовою), праворуч? Я знаю це від мого брата, який повернувся з російської неволі в 1947 році. Він сказав, що в Росії він був оброблений людиною, що він був навіть оброблений, хоча він не міг. Але вони зробили це, вони витрачали свій час на неволі і ліки, і він завжди був вдячний за нього. Він пішов на фронт як молодий чоловік - він, як багато інших молодих людей, скористався політиками. Але тоді він зрозумів, що провину німців було величезним. Ми не вирішили найгіршу війну і несемо відповідальність за неї. Немає інших думок.

Чи був «німецький провин» всієї нації? Наскільки я знаю, що ця ідея довго зустрілася з опорою в німецькому суспільстві.

Я не можу сказати вам про людей... Але я часто дивився, як це стало можливим? Чому це відбувається? І ми припинили його? І що може бути одна людина, якщо він знає правду, якщо він розуміє те, що няні все йде так весело?

І я теж запитую, чому ми можемо мати таку владу? Чи не зрозуміло з риторики, обіцянок, звернень та скарг наших лідерів? Я пам'ятаю 1936 Олімпійські ігри (літні Олімпійські ігри відбулися у Берліні в серпні 1936 р.). Коротко перед ними, у лютому 1936 р. Німеччина провела Garmisch-Partenkirchen (Bavarian Alps) і Зимові Олімпійські ігри — ніхто не сказав слова проти Гітлера, а міжнародні спортивні делегації, які прогулялися на стадіоні, привітали Гітлера з нацою. Не знаю, як це закінчиться, не навіть політиків. І тепер я просто вдячний за кожен день. Це подарунок. Я вдячний Богу кожен день, що я живий, і що я жив життя, він дав мені. Дякую за зустріч чоловіка та сина. Мій чоловік і я переїхав в квартиру, де ми говоримо зараз, в фіфтингах. Коли ми живемо, це було щастя! Дві кімнати! Окрема ванна і туалет! Це палац! Переглянути картину на стіні? Це мій чоловік. Він старий тут. Ми сидимо з ним в кафе в Відні - він сміється на мене: "Дора, ви знову зйомтесь." Це мій улюблений малюнок. Щиро дякую. Він має сигарету в руці, я їсть морозиво, і день так сонячний. І кожну ніч, як я ходжу в цю картину, Я кажу йому, "Добра ніч, Франц!" І коли я прокинувся, "Хороче ранок!" Ви бачите, я обрамляв казку Альберта Швейцара, "Тільки ми можемо залишити в цьому житті слід любові." І це неймовірне, що журналіст з Росії прийшов до мене, ми говоримо і я намагаюся пояснити вам, як я відчував і як інші німці, коли вони були божевільними і виграли, а потім коли наша країна була знищена військами, і як російський солдат Борис врятував мене і сім'ї. Що я хочу писати в мій журнал сьогодні, якщо я можу побачити це? Що сталося сьогодні диво. Інтерв'ю вперше опубліковано в The New Times на 11.03.2013. По-перше після публікації Доре-Насса лист прибув у Берліні: Шановні пани Дора Нас!

Написання Вас з далекої Росії, Республіка Башкортостан, онука Бахтіяра Абдулгужина, відомого вам імені Бориса, Гузлії Абдулгужини. Ім'я батька Арама, сина Бахтіару. Ми, наші сім'ї та родичі вдячні Вам за те, що ми повернулися до нас. В домашніх умовах ми високо цінуємо дії, мужність і героїзм людини.

На жаль, я не хотів би бачити мій дід. 18 березня 1984 р. і я народився в 1989 р. Але я думав, що він живий. А мій батько завжди сказав нам про нього про те, що він був схожим, які нагороди він був. Побачимо його як героя. Щоразу ми попросили написати есе на «Мій дідусь» в школі, ми писали про це з великим гордістю. В домашніх умовах ми маємо, як я пам'ятаю себе, його речі (додатки, записи, медалі та інші речі), загорнуті в білу рогатку. Ми подбали про це і боялися торкнутися, і подивилися тільки з рук нашого батька. Я думав, що все, що залишив мій дід. Але я був невірним, виходить, найцінніше чути про нього слова. Неважливо, скільки років пройшли. Після того, як у нас з’явилася стаття «Захід з мегаманією». Вони писали про нього в газетах, зробили радіомовлення, і ціль було те, що неважливо, наскільки складні часи були, людство і доброту завжди над усіма іншими. Так, дійсно, наш дід був настільки справедливим, роду і людиною. Це наша гордість і найцінніші речі.

За словами історії мого батька, мій дід сказав мені про вас і продемонстрував мені картину вас, що ми сьогодні маємо. Він завжди сказав: «Дізнатися німецькою мовою». Як ми знаємо, німецькі люди відрізняються чистотою та європейською культурою. Це те, що Гранпа трималася в домашніх умовах. Він загинув до досягнення його 60-го дня народження. Все своє життя він працював у складі будівельної команди рідного села. У повоєнних роках були побудовані будинки і кольхоз. Одружений він має сім дітей. На жаль, мій бабуся помер дуже рано, навіть до мій дід помер. Шість дочок і один син, мій тато. У 1948 р. народилась старша дочка. Усі ми живемо в різних куточках нашої країни. Ми живемо в рідному селі діда. Вони будували новий будинок замість.

На жаль, він не жив, щоб побачити ці дні. Він буде радий. І якщо є такі можливості, як зараз (наприклад, Інтернет), можливо, ви будете зустрічати, принаймні через Інтернет. Тексти пісень, а це означає: Я думаю, що він ніколи не забули про вас, тому що він зберіг вашу картину, не що це було просто збережено.

Від імені батьків, від імені всіх дітей мого діда, бажаю Вам і родинному здоров'ю, щастя і довгого життя. Ми можемо самі зателефонувати одержувачу! Дякую!

Абдулгужина Гузалія Акрамовна, Росія, Республіка Башкортостан

FRAU NASS:

Шановні друзі!

Важко не торкнутися під час читання листа - глибоко і сміливо. Я дуже хочу відвідати Берлін - Я покажу вам місця, де мої родичі і я ховав з бомбардувань і з радянських військ. Я покажу вам, де ваш дід врятував нас. Я сподіваюсь, що ви не будете відхилити, якщо я пропоную платити частину вартості повітряної шафи до вас і будь-який з ваших родичів, які хочуть піти з вами. Я не зустріла Бориса. Але я сподіваюся, що я можу бачити вас. Це буде дуже важлива зустріч для мене.

Я побачу тебе в Берліні. Дора Насс. опубліковано

Автор Артур Соломонов, переклад Катерини Коллман



П.С. І пам'ятайте, що лише змінивши вашу свідомість – разом ми змінюємо світ!

Джерело: asiarussia.ru/persons/7548/

Категории

Смотрите также

Новое и интересное